Skador plågar AIK – men tränaren Hallberg ser ljuspunkter efter Nybro-förlusten




AIK Hockey: Skador plågar AIK – men tränaren Hallberg ser ljuspunkter efter Nybro-förlusten

AIK Hockey dras med otur i säsongsinledningen. Laget åkte på sin tredje raka förlust i onsdags mot Nybro (efter förlängning) och har samtidigt drabbats av ett nytt tungt avbräck: backen Anders Grönlund blir borta i flera veckor på grund av en överkroppsskada.

Trots den tunga trenden – AIK ligger näst sist efter fyra omgångar – är tränaren Fredrik Hallberg nöjd med insatsen mot Nybro.

”Vi för ju spelet och skapar mycket chanser. Deras målvakt gör en kanonmatch. Jag är nöjd med spelet, i stora delar. Vi ser ut lite där vi vill vara. Nu fick vi inget resultat med oss och det är tråkigt, men insatsen var bra,” säger Hallberg till Hockeynews.


Grönlund borta i ”några veckor”

Skadelistan fortsätter att växa för AIK. Grönlunds överkroppsskada gör att han blir borta i ”några veckor”.

”Han har haft ont och sett besvärad ut i sitt spel,” säger Hallberg.

Samtidigt fick laget tillbaka två viktiga pjäser mot Nybro: John Dahlström och Oliver Tärnström. Hallberg var nöjd med bådas insatser, men inser att laget nu måste förlita sig på nuvarande backsida. Gustav Sjöqvist klev in och spelade i sexbackarsuppsättningen.


Beröm till inlånade Hugo Pettersson

Ett av de senaste tillskotten, inlånade forwarden Hugo Pettersson från HV71, gjorde sin andra match för klubben. Trots att han kastades in direkt efter ankomsten ser Hallberg en tydlig potential.

”Han blev inslängd mot Kalmar, och kom direkt till matchen för att vi behövde en kropp. Jag tycker att man ser att det finns saker, det gör man. Över tid kommer det bli bra. Han har ett jävla skott, offensiva kvaliteter,” berömmer Hallberg.

AIK har tagit fyra poäng på fyra matcher. Hallberg betonar att laget måste fortsätta följa strukturen för att vända trenden, och att de ”ser ut lite där vi vill vara” trots de uteblivna resultaten.



Missa inte

👉 KLART: Han bryter kontraktet med AIK
👉 UPPGIFTER: Bryter kontraktet med AIK - klar för SHL
👉 UPPGIFTER: Här är AIK-stjärnans nya lön
Vilken kanal sänder AIK Hockey nästa match? Se mer på Matchtider.se

Sportlovin
2025-09-30




KLART: Han bryter kontraktet med AIK




AIK Hockey: KLART: Han bryter kontraktet med AIK

KLART: Han bryter kontraktet med AIK

Backen lämnar AIK och fortsätter karriären i SHL med Björklöven.

AIK bekräftade först att den 25-årige backen hade utnyttjat klausulen som gav honom möjlighet att lämna för en klubb i högsta serien. Därefter presenterade Björklöven Barklund som sitt senaste nyförvärv.

Sportbladet rapporterade tidigare under dagen att parterna var överens. Nu är övergången officiell.

Utnyttjade SHL-klausulen

Alfred Barklund hade kontrakt med AIK, men avtalet innehöll en möjlighet att lämna för spel i SHL.

Klausulen mellan ligorna gör det möjligt för SHL-klubbar att skriva kontrakt med spelare som redan är bundna till en förening i HockeyAllsvenskan under en särskild period.

Barklund har nu valt att använda den möjligheten och tar steget upp med Björklöven inför klubbens återkomst till SHL.

Lång bakgrund i AIK

Alfred Barklund representerade AIK redan som ungdomsspelare och tog sig genom klubbens U16-, J18- och J20-lag innan han fortsatte till Örebros organisation.

Inför säsongen 2022/2023 återvände han till AIK och etablerade sig som en viktig del av representationslaget.

Totalt blev det 237 matcher för klubben, inklusive slutspel. Under dessa noterades backen för 26 mål och 64 assist.

De två senaste säsongerna bar han dessutom ett A på tröjan som assisterande lagkapten.

Får en allt större offensiv roll

Under åren i AIK utvecklades Barklund till en tvåvägsback med ett tydligt ansvar även i det offensiva spelet.

Han noterades för 23 poäng under två raka säsonger. Den senaste säsongen blev det 17 poäng, men Barklund fortsatte att vara en etablerad del av lagets backsida.

För AIK innebär avskedet att klubben tappar både rutin, ledarskap och en back som har bidragit i flera delar av spelet.

Nästa förstärkning i Björklövens SHL-bygge

Björklöven fortsätter samtidigt att förstärka truppen inför återkomsten till SHL efter 25 års frånvaro.

Sportchefen Per Kenttä har redan hämtat in flera profiler till laget. Bland annat har Lucas Wallmark och Lucas Ekeståhl Jonsson återvänt till Umeå, medan även Emil Alba har kopplats till satsningen.

Med Barklund får Björklöven in en 25-årig tvåvägsback med stor erfarenhet från HockeyAllsvenskan och potential att fortsätta utvecklas på SHL-nivå.

AIK tackar Barklund för hans tid i föreningen och önskar honom lycka till i den fortsatta karriären.

Missa inte

👉 UPPGIFTER: Bryter kontraktet med AIK - klar för SHL
👉 UPPGIFTER: Här är AIK-stjärnans nya lön
👉 Uppgifter: Nya budet till Kovacs – då är deadline

Sportlovin
2026-06-22