Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






IFK Norrköping avslutar samarbetet




IFK Norrköping: IFK Norrköping avslutar samarbetet

Officiellt: IFK Norrköping avslutar samarbetet med IF Sylvia

IFK Norrköping har beslutat att inte förlänga sitt samarbetsavtal med IF Sylvia. Anledningen är ekonomiska skäl, meddelar klubben på sin hemsida.

Samarbetet mellan föreningarna inleddes 2013 och har inneburit att IFK satsat stora summor i division 2-klubben. Enligt uppgifter från NT-sporten har investeringarna legat på mellan 2,5 och 3,5 miljoner kronor per år.

– Det känns självklart ledsamt att behöva avsluta ett mångårigt fint samarbete, men så som läget ser ut är det tyvärr ett oundvikligt beslut, säger IFK:s ordförande Martin Gyllix.

Även klubbdirektören André Skagervik uttrycker att samarbetet tidigare gett goda möjligheter för både spelare och ledare att nå elitfotbollen, men menar att den nivån skulle kräva ytterligare stora satsningar – något klubben inte har utrymme för framöver.

– Skulle Sylvia hitta nya vägar att stå på egna ben är vi självklart öppna för att samarbeta igen i framtiden, säger Skagervik.

Beslutet kommer samtidigt som Svenska Fotbollförbundet utreder om så kallade ”klonföreningar” ska förbjudas.

Sylvia ligger i dagsläget fyra i division 2 södra Svealand och saknar möjlighet att nå uppflyttning till Ettan den här säsongen.

<

Missa inte

👉 Uppgifter: Duo har nobbat kontraktsförslag från IFK Norrköping
👉 Norrköping-ikonens mäktiga milstolpe
👉 Uppgifter: Han uppges ta över IFK Norrköping
Vilken kanal sänder IFK Norrköping nästa match? Se mer på Matchtider.se

Sportlovin
2025-10-01


Uppgifter: Duo har nobbat kontraktsförslag från IFK Norrköping




IFK Norrköping: Uppgifter: Duo har nobbat kontraktsförslag från IFK Norrköping

Inför den avgörande bottenstriden mot IFK Göteborg har IFK Norrköping fått ytterligare huvudbry inför framtiden. Enligt uppgifter till Fotbollskanalen har både Kevin Höög Jansson och Alexander Fransson tackat nej till nya kontraktsförslag från klubben.

– Inga kommentarer, säger Höög Jansson till Fotbollskanalen.

Norrköping går in i den sista allsvenska omgången på 13:e plats – två poäng före Degerfors på kvalplats och tre poäng före Öster som ligger under nedflyttningsstrecket. Samtidigt pågår arbetet med att forma nästa års trupp, något som försvåras av att klubben står utan sportchef.

Ordförande Martin Gyllix leder just nu förhandlingarna, men enligt uppgifter har mittfältsduon Höög Jansson och Fransson valt att inte acceptera de erbjudna avtalen.

”Jag vill bara fokusera på matchen”

Båda spelarna sitter på utgående kontrakt och har varit centrala pjäser på mitten tillsammans med Árnor Traustason. Höög Jansson, som missade säsongsinledningen med en fotskada, har efter sin comeback varit en av lagets mest tongivande spelare.

– Jag känner att jag har gjort det ganska bra efter att jag kom tillbaka från skadan. Jag uppskattar förtroendet som jag fick redan innan skadan, från Magni (Fannberg, tidigare sportchef) och även från Martin (Falk). Jag är tacksam för det. Sen är det jag som presterar på planen och jag har förtjänat att få spela, säger han.

Han berättar att fokus just nu enbart ligger på avslutningen av säsongen.

– Jag vill bara fokusera på matchen. Jag kan inte tänka på något annat just nu. Efter den här matchen får vi ta det som det kommer. Jag har en dialog med klubben och jag trivs bra här, och jag tror att klubben trivs bra med mig. Men jag håller alla dörrar öppna.

På frågan om han känner att klubben vill förlänga svarar Höög Jansson:

– Jag vet inte. Jag känner att jag har gjort det ganska bra, så om klubben vill förlänga med mig så är jag jättetacksam för det. Sen får vi se hur det går.

Missa inte

👉 Norrköping-ikonens mäktiga milstolpe
👉 Uppgifter: Han uppges ta över IFK Norrköping
👉 ”Totte” Nyman förlänger med IFK Norrköping – stannar till 2030

Sportlovin
2025-11-05