Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






Tungt besked för Linköping: Stjärnan har drabbats av hjärnskakning




Linköping HC: Tungt besked för Linköping: Stjärnan har drabbats av hjärnskakning

Linköping HC:s tunga SHL-inledning har blivit ännu värre. Klubben meddelar att stjärnforwarden Jakub Vrána har ådragit sig en lindrig hjärnskakning och kommer att missa veckans matcher.

Linköping har haft en svajig start på säsongen och endast lyckats skrapa ihop nio poäng på de första nio omgångarna. I lördagens derbyvinst mot HV71 (4–1) drabbades laget av ett nytt avbräck då nyckelspelaren Jakub Vrána tvingades kliva av isen efter en smäll mot huvudet.

Nu står det klart att smällen var allvarligare än en lättare törn.

– Han har drabbats av en lindrig hjärnskakning. Han kommer att följa hjärntrappan och därför vara borta den här veckan, säger klubbens sjukgymnast Jonas Emmoth i ett uttalande.

Den 29-årige tjecken är en av Linköpings stora prestigevärvningar och kom till klubben med över 400 NHL-matcher på meritlistan. Under säsongsinledningen har han noterats för tre poäng (1+2) på åtta matcher.


Glädjebesked om Remi Elie

Mitt i det tunga beskedet kommer dock en positiv uppdatering gällande en annan forward. Remi Elie, som har missat säsongsinledningen på grund av en överkroppsskada, förväntas återvända till full lagträning under tisdagen.

– Han känner sig bättre och bättre, säger Emmoth.

Elies återkomst kan ge Linköping välbehövlig förstärkning i anfallet efter Vránas frånvaro. LHC hoppas kunna bygga vidare på derbysegern mot HV71 och klättra i SHL-tabellen.

Missa inte

👉 Skadesmäll för Linköping – flera spelare missar veckans matcher
👉 Elie skadad igen – första beskedet
👉 LHC i kris trots stjärnlag – experten pekar på sportchef Jakobsson: "Måste staka ut vägen framåt"
Vilken kanal sänder Linköping HC nästa match? Se mer på Matchtider.se

Sportlovin
2025-10-06


Skadesmäll för Linköping – flera spelare missar veckans matcher




Linköping HC: Skadesmäll för Linköping – flera spelare missar veckans matcher

Linköping tvingas klara sig utan flera spelare under veckan. Backen Erik Norén fördes akut till sjukhus efter att ha skurits av en skridsko i segermatchen mot Brynäs – men klubben kommer nu med ett lugnande besked.

– Han beräknas vara borta två till tre veckor, säger sjukgymnasten Jonas Emmoth.

Otäck incident i Gävle

Olyckan inträffade i 7–4-segern mot Brynäs, där Norén tvingades utgå efter en otäck skärskada.
– Han fick en skridsko över armen, vilket ledde till ett djupare sår som krävde ett besök på Gävle akutmottagning. Där kunde man utesluta skador på muskler, senor och nerver, vilket så klart var ett mycket positivt besked, säger Emmoth.

Efter att ha sytts ihop och genomgått vidare undersökningar står det klart att 24-åringen slipper allvarligare komplikationer – men kommer att vila några veckor.

Fler avbräck för LHC

Linköping meddelar samtidigt att både Remi Elie och Oliver Johansson missar kommande matcher.

– Remi Elie har haft en otursförföljd uppstart på säsongen och ådrog sig olyckligtvis en ny skada. Rehab är i gång och kompletterande undersökningar görs under måndagen.
Oliver Johansson fick en smäll mot överkroppen och missar torsdagens match, säger Emmoth.

Nick Shore utvärderas dag för dag men väntas kunna spela redan på torsdag, medan Jakub Vrana är tillbaka i träning efter att ha haft problem kopplade till en hjärnskakning.

Formstarkt LHC trots skadebekymren

Trots skadeproblemen går Linköping starkt i SHL. Laget, som tidigare under säsongen krisstämp­lats, har nu fyra raka trepoängare och har klättrat till åttonde plats i tabellen.

LHC spelar borta mot Örebro på torsdag och tar sedan emot Växjö hemma i Saab Arena på lördag.

Missa inte

👉 Elie skadad igen – första beskedet
👉 LHC i kris trots stjärnlag – experten pekar på sportchef Jakobsson: "Måste staka ut vägen framåt"
👉 Tungt besked för Linköping: Stjärnan har drabbats av hjärnskakning

Sportlovin
2025-10-13