Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






Leksands mardrömsfacit ”Får backa till 2003”




Leksands IF: Leksands mardrömsfacit ”Får backa till 2003”

Leksand fortsätter kämpa i målskyttet: ”Får backa till 2003”

Leksand har haft stora problem med målproduktionen den senaste tiden. Efter lördagens bortaförlust mot Djurgården, där det blev 1–3, förlängdes den tuffa raden – men huvudtränaren Johan Hedberg är inte lika dramatisk som många experter.

– Jag har inte riktigt samma känsla som du, säger Hedberg till TV4:s Petter Rönnqvist efter matchen.

Sedan 25 september, då Leksand vann mot Skellefteå med 8–5 på hemmaplan, har laget endast gjort tolv mål på de tio följande matcherna. Trots ett skottövertag (28–14) lyckades de inte bryta trenden mot Djurgården.

– Det är som att Leksand gjorde slut på sina mål mot Skellefteå, kommenterade TV4:s Björn Oldén under sändningen.

Djurgården har dessutom ett imponerande facit mot Leksand: fem raka segrar på bortaplan och poäng i 13 raka besök i Dalarna. – Man får backa till 2003 för att hitta en gång då Djurgården senast var utan poäng här, påpekar Oldén.

Inför tredje perioden, när Leksand låg under med 0–2, försökte Hedberg motivera laget:

– Vi pratade om att det kan vara här som vår säsong vänder. Ett mål skulle kunna få igång arenan och ge oss självförtroende. Känslan när vi lämnade rummet var bra, men vi lyckades inte få grepp om Djurgården förrän slutet av perioden.

Hedberg bemötte också experternas kritik om lagets energi:

– Nej, det tror jag absolut inte. Det är mycket snack från media om att det ska vara jobbigt att spela hockey, men själv tycker jag att det är roligare att vinna pucken i anfallszon och hålla den istället för att jaga den.

När frågan om energin kom upp igen summerade Hedberg enkelt:

– Jag får kolla igen då. Jag har inte riktigt samma känsla som du.

Missa inte

👉 Beskedet kring Gidlöf – två spelare tillbaka i Leksand
👉 Leksands mardrömsbesked: Nyckelspelaren skadad
👉 Leksand stängde in sig efter ännu en förlust
Vilken kanal sänder Leksands IF nästa match? Se mer på Matchtider.se

Sportlovin
2025-10-25


Beskedet kring Gidlöf – två spelare tillbaka i Leksand




Leksands IF: Beskedet kring Gidlöf – två spelare tillbaka i Leksand

Beskedet: Gidlöf skadad – två spelare tillbaka i Leksand

Leksand får klara sig utan Marcus Gidlöf den kommande veckan. Backen har åkt på en skada och väntas missa samtliga tre matcher före landslagsuppehållet.

Samtidigt kommer två positiva nyheter för dalalaget – både Arvid Eljas och Fred Nilsson är redo för spel igen. Eljas har varit borta från spel i åtta matcher, medan Nilsson missat de två senaste.

– Arvid och Fred är uttagningsbara och redo att spela, säger fysioterapeut Emilia Backman till klubbens hemsida.

Det råder däremot fortsatt osäkerhet kring Marcus Karlberg och Michael Lindqvist, som bedöms dag för dag. Karlberg stod över senast, medan Lindqvist missat två matcher i rad.

För att täcka upp på målvaktssidan har Robin Christoffersson kallats hem från sin utlåning till Vimmerby. Han tränade med laget under måndagen.

Leksand går in i en viktig vecka med sex raka förluster bakom sig. Laget möter Malmö hemma i en streckmatch på tisdagen, följt av bortamöte mot Färjestad och sedan Rögle hemma.

Missa inte

👉 Leksands mardrömsbesked: Nyckelspelaren skadad
👉 Leksand stängde in sig efter ännu en förlust
👉 Leksands mardrömsfacit ”Får backa till 2003”

Sportlovin
2025-10-27