Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag








Efter NHL-beslutet – Lundmark berättar: ”Det blev inte som jag hade tänkt mig”




Timrå IK: Efter NHL-beslutet – Lundmark berättar: ”Det blev inte som jag hade tänkt mig”

I våras fick Anton Lundmark sitt livs chans. Efter genombrottet i Timrå och en landslagsdebut blev den 24-årige forwarden oväntat erbjuden ett NHL-kontrakt av regerande Stanley Cup-mästaren Florida Panthers. Men bara några månader senare är äventyret över. Nu återvänder han till Timrå – starkare i vissa avseenden, men klokare i andra.

– Det blev inte som jag hade tänkt mig. Jag behövde spela matcher och fortsätta utvecklas. Då kändes det rätt att bryta och komma hem, säger Lundmark till Hockeysverige.se.

Kort tid – stort steg tillbaka

Flytten till Nordamerika väckte stor uppmärksamhet. Men efter ett tidigt sorti från Floridas träningsläger placerades Lundmark i AHL-laget Charlotte Checkers. Där blev rollen begränsad – och speltiden därefter. Runt 13–14 minuter per match uppskattar han själv, och vissa kvällar fick han se laget från läktaren.

Trots det trivdes han bra i staden och med livet utanför isen.

– Charlotte är en jättefin stad med bra väder. Allt runtomkring fungerade. Det var den hockeymässiga delen som inte blev rätt. Jag behövde en miljö där jag kan spela, växa och känna trygghet i vardagen.

Ingen ånger – glad att han försökte

Att NHL-drömmen inte blev långvarig innebär inte att han ångrar beslutet att skriva på.

– Jag vill inte sitta som 70-åring och fundera över varför jag inte tog chansen. Jag är väldigt glad att jag fick prova det. Det är absolut ingen ånger.

En oväntad bonus: engelskan.

– Jag har blivit en riktig hejare på engelska! Det tar jag med mig.

Skriver nytt kontrakt – stannar till 2028

När han nu återvänder till Timrå gör han det som en spelare klubben redan trodde på – och som de nu investerar ännu mer i. I samband med återkomsten har Lundmark skrivit på ett nytt avtal som sträcker sig till 2028.

– Det ger mig trygghet. Nu vet jag var jag ska vara i flera år framöver och kan jobba i lugn och ro för att bli så bra som möjligt.

Han beskriver känslan av att komma tillbaka som ”att komma hem”.

Vill bidra direkt: ”Lite glädje, fart och energi”

Timrå ligger på slutspelsplats och Lundmark kliver nu rakt in i ett lag med ambitioner. Själv vill han bidra med det han är som bäst på – skridskoåkningen, intensiteten och energin.

– Jag vill bidra med ett glatt humör och fart under fötterna. Vara jobbig att möta och sprida energi, både på och utanför isen.

Målsättningen för resten av säsongen är tydlig:

– Jag hoppas vi kan gå så långt som möjligt. Jag tycker att vi har ett bra lag. För egen del vill jag fortsätta utvecklas som spelare och människa. Jag är inspirerad av det som väntar.


TÄVLING!

Hur många poäng kan du och ditt favoritlag få? Testa här


Missa inte

👉 AVSLÖJAR: Planen för Timrås supertalang
👉 Stora revanschen för Timråstjärnan – efter tunga hösten
👉 Dahlén i chock - ”Hade ingen aning”
Vilken kanal sänder Timrå IK nästa match? Se mer på Matchtider.se

Sportlovin
2025-12-10




AVSLÖJAR: Planen för Timrås supertalang




Timrå IK: AVSLÖJAR: Planen för Timrås supertalang

Planen för Timrås supertalang – mycket talar för fortsättning i SHL

Timrå IK ser ut att kunna behålla en av sina största framtidsnamn även nästa säsong. Mycket pekar på att backtalangen Alfons Freij blir kvar i Medelpad, trots att han redan är under kontrakt med NHL-klubben Winnipeg Jets.

19-åringen skrev i våras på ett avtal med Timrå, innan Winnipeg senare säkrade honom på ett treårigt rookieavtal. Under innevarande säsong har Jets valt att låna ut Freij till SHL – ett upplägg som nu kan komma att förlängas.

Winnipeg vill fortsätta utlåningen

Enligt uppgifter finns en tydlig ambition från alla parter att låta Freij fortsätta sin utveckling i Timrå även nästa säsong. Beslutet är ännu inte formellt fattat, men riktningen är klar: SHL-spel bedöms vara ett viktigt steg i hans långsiktiga utveckling.

– Ambitionen är att fortsätta utvecklas i Timrå, säger Freijs agent Martin Nilsson.

Trivs i Timråmiljön

Freij har snabbt etablerat sig i SHL-tempo och har under säsongen fått värdefull erfarenhet i en fysisk och taktiskt krävande miljö. Att han dessutom trivs både i laget och i klubbens vardag väger tungt inför beslutet om nästa steg i karriären.

Planen är att parterna gemensamt ska utvärdera säsongen när den är avslutad, innan ett definitivt besked tas om hösten 2026.

Tillbaka efter JVM

Efter spel i junior-VM väntas Alfons Freij nu åter ansluta till Timrås matchtrupp. Redan till torsdagens hemmamatch mot Frölunda HC kan backlöftet vara tillbaka i spel.

För Timrå IK skulle en fortsättning innebära att klubben får behålla en av ligans mest lovande unga backar – och ytterligare stärka sin position som utvecklingsmiljö för framtida NHL-spelare.

Missa inte

👉 Stora revanschen för Timråstjärnan – efter tunga hösten
👉 Dahlén i chock - ”Hade ingen aning”
👉 Matchstraff efter brutal tackling

Sportlovin
2026-01-12