AIK-backen kritisk: ”Det ska vara stängt”
Åkerström efter raset: ”Vi måste stänga matchen”
AIK:s tunga period fortsätter. Trots en stark forcering i den tredje perioden räckte det inte hela vägen borta mot Nybro, och efter förlusten var backen Simon Åkerström tydligt frustrerad.
Stockholmslaget hade en svag start på matchen men lyckades vända underläge till 4–2 efter fyra mål på elva minuter i slutakten, mycket tack vare ett effektivt powerplay. Där och då såg AIK ut att ha kopplat greppet – men tappade det igen.
Nybro reducerade och kvitterade, där 4–4 kom med bara 30 sekunder kvar mot ett tillbakadraget AIK-försvar. I förlängningen upprepades scenariot när hemmalaget avgjorde till 5–4.
– Det är svängigt och slarvigt. Upp och ner hela tiden, säger Åkerström i TV4.
Backen menade att laget övergav sitt spel när ledningen väl var säkrad.
– Vi fortsätter spela och får utdelning, vi sköljer över dem. Men av någon anledning blir vi passiva och slutar spela, och då blir det som det blir.
Besvikelsen var tydlig efter slutsignalen.
– Jag är väldigt besviken. Det ska vara stängt där och vi ska ta tre poäng. Det är väldigt surt.
Förlusten var AIK:s femte på de sex senaste matcherna. Åkerström var tillbaka i laguppställningen efter två matcher utanför, men fick alltså se ännu ett nederlag.
– Det är alltid kul att spela, men nu gäller det att blicka framåt. Vi går mot roligare tider och det är nu vi måste ta poängen. Det var viktiga poäng som rök i dag, säger han.
Missa inte
👉 Succéspelaren stannar i AIK - skriver nytt kontrakt👉 Uppgifter: AIK kan slå till med stjärnvärvning
👉 Publikfavoriten dumpas av AIK – ”Inte som planerat”
Vilken kanal sänder AIK Hockey nästa match? Se mer på Matchtider.se
Sportlovin
2026-01-29
