Uppgifter: SHL-tränaren aktuell att ta över MoDo




Modo: Uppgifter: SHL-tränaren aktuell att ta över MoDo

Modo fortsätter arbetet med att hitta en ny huvudtränare inför nästa säsong. Ett av namnen som nu dyker upp i diskussionerna är Mikael Karlberg.

Sportbladet har tidigare rapporterat att Örnsköldsviksklubben letar efter en ny huvudtränare till kommande säsong. Fredrik Andersson har visserligen kontrakt – men det gäller rollen som assisterande tränare.

Enligt uppgifter från Sportbladet finns därför flera namn på klubbens lista över tänkbara huvudtränare. Ett av dessa är Mikael Karlberg, 54.

Lämnade Leksand efter många år

Karlberg lämnade inför den här säsongen Leksands IF efter en lång tid i klubben. I stället tog han klivet till Färjestad, där han i dag arbetar som assisterande tränare.

Han har kontrakt även över nästa säsong med Karlstadsklubben. Men enligt uppgifter till Silly-surr finns det en klausul i avtalet som gör det möjligt för honom att lämna om han erbjuds ett jobb som huvudtränare.

Förändringar i Färjestads stab

Färjestad meddelade så sent som i går att Ole-Kristian Tollefsen blir en permanent del av tränarstaben även över nästa säsong.

Det innebär att tränarsituationen i klubben är relativt tydlig – samtidigt som Karlberg alltså kan vara aktuell för andra uppdrag.

Flera klubbar intresserade

Det är inte bara Modo som uppges ha Karlberg på sin radar.

Även Västerås ska vara intresserat av att locka hem den tidigare spelaren till rollen som huvudtränare. Karlberg är juniorfostrad i klubben och spelade också där under många år.

Västerås framtid i Hockeyallsvenskan är dock fortfarande oviss. Klubben tvingas kvala mot Troja för att säkra fortsatt spel i serien, vilket också kan påverka tränarfrågan inför nästa säsong.



Missa inte

👉 Öppnar för fortsättning i MoDo: “Vi har pratat”
👉 Uppgifter: Bryter kontraktet – stjärnan lämnar MoDo i förtid
👉 Uppgifter: Han är MoDos huvudspår
Vilken kanal sänder Modo nästa match? Se mer på Matchtider.se

Sportlovin
2026-03-06




Öppnar för fortsättning i MoDo: “Vi har pratat”




Modo: Öppnar för fortsättning i MoDo: “Vi har pratat”

Öppnar för fortsättning i MoDo – “Vi har pratat”

Framtiden är oviss – men dörren är öppen.

Måns Carlsson sitter på ett utgående kontrakt med MoDo Hockey efter en tung säsong. Samtidigt antyder han att en fortsättning i klubben mycket väl kan bli aktuell.


Tuff säsong bakom sig

MoDo gick in i säsongen med tydliga ambitioner: ett snabbt återtåg till SHL.

Så blev det inte.

Efter ett misslyckat år väntar nu ytterligare en säsong i Hockeyallsvenskan – något som satt press på både spelare och organisation.

– När vi säger att vi ska gå upp direkt hugger hela mediakåren när det inte går som det ska. Det blir skriverier, men med all rätt, säger Carlsson till Örnsköldsviks Allehanda.


“Trivs bra i Ö-vik”

Trots motgångarna trivs 28-åringen i klubben och staden.

Efter två säsonger i MoDo är han tydlig med var han står.

– Jag trivs bra i Ö-vik och har väl tänkt försöka ha kvar vår lägenhet oavsett. Vi har mycket folk runtomkring oss som vi trivs med, säger han.

Det personliga väger tungt – och talar för en fortsättning.


Dialog med sportchefen

Något beslut är dock inte taget.

Carlsson bekräftar att han haft samtal med sportchefen Henrik Gradin – men att processen fortfarande är i ett tidigt skede.

– Än så länge har jag bara hunnit prata med ”Hinken”. Det beror ju också på vad tränarna vill.


Väntar på besked

Samtalen har hittills handlat om utvärdering efter säsongen.

– Vi har bara haft exit-samtal. De utvärderar väl fortfarande säsongen, säger Carlsson.

Det innebär att beskedet kan dröja.


Ett beslut som närmar sig

MoDo har redan meddelat att flera spelare lämnar.

Frågan är om Carlsson blir kvar som en del av lagets omstart – eller om även han går vidare.


Efter en tung säsong.

Med kontraktet på väg att löpa ut.

Och med dialogen igång.

Nu väntar både Carlsson och MoDo på nästa steg – tillsammans eller var för sig.

Missa inte

👉 Uppgifter: Bryter kontraktet – stjärnan lämnar MoDo i förtid
👉 Uppgifter: Han är MoDos huvudspår
👉 KLART: Succéspelaren stannar i MoDo

Sportlovin
2026-04-21