Stora dramat i Allsvenskan




Allsvenskan: Stora dramat i Allsvenskan

Derbydrama och bottenkamp – het allsvensk helg fortsätter

Allsvenskan bjöd på känslor, mål och dramatik när helgens omgång drog igång – och mer väntar när flera matcher spelas under måndagskvällen.

Redan nu har vi fått se två laddade derbyn och en skräll – samtidigt som toppstriden tätnar och bottenlagen jagar sina första segrar.


Derbyt som levde upp till allt

På 3 Arena slutade mötet mellan Djurgårdens IF och Hammarby IF 1–1.

Djurgården fick en drömstart – men Hammarby jobbade sig tillbaka och kvitterade genom lagkaptenen Nahir Besara.

Resultatet innebär att Bajens starka derbyfacit står sig – samtidigt som Djurgården återigen får nöja sig med ett kryss.


Målkalas i Göteborg

På Gamla Ullevi small det ordentligt när IFK Göteborg och GAIS spelade 2–2.

Matchen innehöll både tempo och dramatik – där Blåvitt bland annat fick se Rockson Yeboah göra ett spektakulärt mål.

Trots det lyckades inget av lagen bryta sina svaga starter – och båda ligger kvar i botten av tabellen.


Västerås chockade BP

I helgens tredje färdigspelade match slog Västerås SK till med en bortaseger mot IF Brommapojkarna.

1–2 innebär att Västerås fortsätter imponera i säsongsinledningen och klättrar i tabellen – medan BP tappar mark.


Toppstriden – Sirius fortsatt perfekta

I toppen är IK Sirius fortsatt stekheta med fyra raka segrar och serieledning.

Bakom jagar IF Elfsborg, medan Hammarby och Häcken finns med i toppskiktet.


Måndagens matcher – allt att spela för

Omgången är långt ifrån över. Under måndagen väntar flera högintressanta matcher:

AIKMalmö FF
Örgryte ISDegerfors IF
BK HäckenIK Sirius
Mjällby AIFHalmstads BK
Kalmar FFIF Elfsborg


Press på bottenlagen

Längst ner i tabellen är läget redan pressat. Kalmar, Halmstad, GAIS och IFK Göteborg jagar sina första segrar – och varje poäng blir avgörande.


En omgång som kan skaka om allt

Med toppmöten och bottenmatcher kvar att spela kan tabellen förändras rejält.

En sak är säker: Allsvenskan 2026 har fått en rivstart – och dramatiken fortsätter.



Missa inte

👉 Mardrömmen: Stjärnan skadad efter slutsignal | Mål, drama och sena avgöranden – heta känslor i Allsvenskan
👉 Dramat i derbyt
👉 Superdatorns dom: Så slutar Stockholmsderbyt
Vilken kanal sänder Allsvenskan nästa match? Se mer på Matchtider.se

Sportlovin
2026-04-27




Mardrömmen: Stjärnan skadad efter slutsignal | Mål, drama och sena avgöranden – heta känslor i Allsvenskan




Allsvenskan: Mardrömmen: Stjärnan skadad efter slutsignal | Mål, drama och sena avgöranden – heta känslor i Allsvenskan

Mål, drama och sena avgöranden – heta känslor i Allsvenskan

Det blev en kväll fylld av dramatik, sena kvitteringar och viktiga besked i Allsvenskan. Flera matcher levde hela vägen in i slutminuterna – och bjöd på både drömmål, ilska och avgöranden.


BK Häcken – Sirius 2–2

Det var två obesegrade lag som klev ut på Hisingen – och två obesegrade lag som lämnade. Men vägen dit blev allt annat än lugn.

BK Häcken tog kommandot tidigt i matchen, mycket tack vare sin lagkapten Mikkel Rygaard. Dansken, som inledde säsongen på bänken, visade varför han vill vara given när han dundrade in 1–0 i krysset – ett riktigt drömmål.
– Jag måste göra poäng, annars kan det vara så att jag sitter på bänken, sa Rygaard till TV4 i halvtid.

Kort därefter kom också 2–0, när Gustav Lindgren utnyttjade ett snabbt anfall efter att Abdoulaye Doumbia stått för en stark individuell prestation.

Sirius såg länge skakat ut, men reduceringen från Robbie Ure precis före paus gav gästerna liv.
– Vi måste göra det bättre, upprepade Ure i halvtidsintervjun med TV4.

I andra halvlek tryckte Sirius på för en kvittering, men Häcken såg länge ut att stå emot. Då klev mittbacken Mohamed Soumah fram – igen. För andra matchen i rad nickade han in en hörna, den här gången till 2–2 i den 86:e minuten.

Det sena målet räddade en poäng för Sirius och innebar samtidigt att laget tappade sina första poäng för säsongen. Samtidigt visade Häcken att de fortsatt är ett lag att räkna med.

Matchen blev en tydlig påminnelse om Sirius styrka i slutskedet – och Häckens förmåga att skapa målchanser genom individuell kvalitet.


Örgryte – Degerfors 1–1

På Gamla Ullevi var det känslor, protester och sena avgöranden som präglade matchen.

Degerfors såg ut att gå mot sin andra raka seger när supertalangen Gideon Yiriyon Yaw, 18, slog till i den andra halvleken. Målet kom dock efter en situation som Örgryte-spelarna reagerade kraftigt på – där man ansåg att målskytten stod offside.

Protesterna var intensiva, men målet stod kvar.

Örgryte fick jaga kvittering och tryckte framåt under slutskedet. Utdelningen kom i den 85:e minuten när Noah Christoffersson fälldes i straffområdet.

Fram steg Tobias Sana – och den rutinerade 36-åringen gjorde inget misstag från elva meter.

– Jag tycker faktiskt att vi förtjänar det. Det känns som att deras mål är offside, sa Sana till TV4 efter matchen.

Straffmålet innebar 1–1 och en poäng vardera. För Örgryte var det ett viktigt kvitto på moral, medan Degerfors får nöja sig med en poäng i en match där de länge hade greppet.

Matchen visade också på den klassiska mixen av ungdom och rutin – där en 18-åring såg ut att bli matchhjälte innan en 36-åring klev fram och räddade poäng.


Kalmar FF – Elfsborg 2–1

I Småland bröts två tydliga sviter.

Kalmar tog sin första seger för säsongen – samtidigt som Elfsborg inkasserade sin första förlust.

Matchen började tungt för hemmalaget. Redan tidigt slog Frederik Ihler till för Elfsborg efter svagt försvarsspel.

Men Kalmar svarade snabbt. Charles Sagoe Jr låg bakom mycket offensivt och hittade fram till talangen Charlie Rosenqvist som kvitterade.

– Charles har en fin yta, han är bra en mot en och då gäller det för mig att vara med i boxen, sa Rosenqvist till TV4.

18-åringen fortsätter imponera – målet var hans tredje på fem matcher.

I den andra halvleken klev en annan spelare fram. Anthony Olusanya, som fått chansen från start efter att ha varit petad, blev matchhjälte när han satte 2–1.

– Det är en otrolig känsla. Det var väldigt fint att få göra det målet och kunna hjälpa laget, sa han till TV4.

Elfsborg hade chansen att ta över serieledningen men tappade i stället mark.
– Vi måste bli bättre, bli modigare och våga mer, sa Niklas Hult efter matchen.

Kalmar visade moral, effektivitet och en tydlig uppåtgående formkurva.


Mjällby – Halmstads BK 2–0

Mjällby börjar hitta rätt.

Efter en svajig start på säsongen tog laget sin tredje raka nolla – och en stabil seger hemma mot Halmstad.

Första halvlek var långt ifrån imponerande från hemmalaget.
– Jag tycker inte att vi är bra nog… vi måste spela snabbare, sa Jeppe Kjaer i paus till TV4.

Men i andra halvlek lossnade det.

Jacob Bergström utnyttjade ett misstag i Halmstads försvar och satte 1–0 i den 56:e minuten. Därefter kontrollerade Mjällby matchen.

Med fem minuter kvar avgjorde Villiam Granath – mot sin tidigare klubb.
– Det brukar funka bra att lobba lite över målvakten, sa han till TV4.

Segern innebär att Mjällby nu börjar klättra efter en tung inledning, medan Halmstad fortsatt står utan seger och parkerar i botten av tabellen.

En stabil insats – där defensiven återigen var nyckeln.


AIK – Malmö FF 0–1

På Strawberry Arena blev det en tät och laddad match – men till slut var det Malmö FF som drog det längsta strået.

För första gången sedan 2021 gjorde MFF mål borta mot AIK – och det räckte hela vägen.

Erik Botheim blev matchvinnare när han nickade in 1–0 efter ett fint inlägg från Sead Haksabanovic.
– Ett fint mål. Fantastiskt inlägg av Sead, sa Botheim till TV4.

Målet firades framför kortsidan – något som väckte reaktioner, men Botheim var tydlig:
– Det var inte mitt fokus. Mitt fokus är att spela fotboll och försöka vinna matchen.

AIK tryckte på i andra halvlek och skapade flera lägen, men Johan Dahlin stod emot. Trots tryck och hörnor lyckades hemmalaget inte få hål på Malmö.

Matchen innehöll också känslor vid sidan av spelet när Nabil Bahoui tackades av av AIK inför matchen.
– Det finns inga ord för att beskriva… jag är evigt tacksam, sa han.

Segern gör att Malmö hänger med i toppen, medan AIK åker på sin andra raka förlust.


SE TABELLEN HÄR



Sammanfattning 

Det blev en allsvensk kväll med allt:

• Sena kvitteringar
• Första segrar och första förluster
• Drömmål och avgöranden
• Starka individuella prestationer

Sirius tappade sina första poäng – men leder fortfarande serien.
Kalmar tog en efterlängtad seger.
Mjällby hittade stabilitet bakåt.
Och Malmö visade klass i toppmötet mot AIK.

En sak är tydlig:

Allsvenskan 2026 har fått en glödhet start – och inget lag går säkert.

Missa inte

👉 Stora dramat i Allsvenskan
👉 Dramat i derbyt
👉 Superdatorns dom: Så slutar Stockholmsderbyt

Sportlovin
2026-04-27