AVSLÖJAR: SHL:s största målmaskin de senaste tio säsongerna




SHL: AVSLÖJAR: SHL:s största målmaskin de senaste tio säsongerna

AVSLÖJAR: SHL:s största målmaskin de senaste tio säsongerna

Mål är hockeyns hårdvaluta.

Det är målen som skapar rubrikerna, lyfter arenorna, bygger hjältar och avgör säsonger. Men över tid säger målproduktionen också något större: vilka klubbar som haft offensiv spets, vilka som lyckats bygga kontinuitet – och vilka som periodvis haft svårt att etablera sig på SHL-nivå.

Här har vi gått igenom hur många mål klubbarna gjort sammanlagt i grundserien under de tio senaste säsongerna.

Listan innehåller både dagens SHL-klubbar och klubbar som under perioden varit uppe i ligan. Vissa lag har spelat samtliga 520 matcher i underlaget. Andra har färre SHL-säsonger, vilket förstås påverkar totalsiffran.

Men när allt räknas ihop blir bilden ändå väldigt tydlig.

Vissa klubbar har varit stabila offensiva maskiner år efter år. Andra har levt på kortare toppar. Och allra högst upp finns ett lag som inte bara gjort flest mål – utan som sticker ut rejält jämfört med resten av SHL.

18. Karlskrona HK – 211 mål

Karlskrona hamnar längst ner på listan med 211 gjorda mål på 104 matcher.

Det ska förstås ses i ljuset av att klubben bara spelat två SHL-säsonger under perioden. Jämfört med klubbarna som varit med hela vägen blir totalsiffran därför naturligt låg. Samtidigt visar siffrorna hur svårt Karlskrona hade att etablera en offensiv identitet på SHL-nivå. Laget vann 31 matcher under perioden, men gjorde bara drygt två mål per match i snitt. Det säger mycket om hur tufft det är för mindre klubbar att komma upp och snabbt hitta offensiv spets. SHL är skoningslöst om man inte har flera kedjor som kan hota. Karlskrona hade sina ljuspunkter, men saknade över tid den kraft som krävs för att klättra högre. Målskillnaden på minus 87 visar också att laget ofta fick jaga i motvind. Platsen på listan är därför inte oväntad, men den påminner om hur brutal skillnaden kan vara mellan HockeyAllsvenskan och SHL.

17. Mora IK – 230 mål

Mora placerar sig på plats 17 med 230 gjorda mål på 104 matcher.

Precis som Karlskrona påverkas Mora kraftigt av att klubben bara har två SHL-säsonger i underlaget. Det gör att totalsiffran aldrig kan mäta sig med lagen som spelat fem, sju eller tio säsonger. Men även sett till snittet var Mora ett lag som fick kämpa hårt offensivt. 230 mål på 104 matcher ger en bild av ett lag som kunde blixtra till, men som sällan hade den breda spets som krävs för att etablera sig. Mora hade perioder där man spelade modigt och skapade problem för större lag, men över tid blev det för tunt. 26 segrar under perioden visar att laget hade svårt att omsätta prestationer i poäng. Samtidigt ska man inte underskatta vad Mora gjorde med sina resurser. Att ta sig upp och spela SHL-hockey är i sig en prestation. Men i en sådan här offensiv ranking blir begränsningarna tydliga. Mora gjorde 100 mål färre än man släppte in, och det säger det mesta om utmaningen.

16. MoDo Hockey – 265 mål

MoDo står på 265 mål på 104 matcher i underlaget.

Klubben har en stor historia, men den här tioårsperioden speglar framför allt en tid där MoDo inte varit en permanent SHL-klubb. Därför blir placeringen låg, trots att namnet i sig väcker helt andra associationer hos många hockeysupportrar. 265 mål på två säsonger är ändå en högre totalsiffra än både Mora och Karlskrona. Det visar att MoDo haft mer offensiv kraft under sina SHL-år i perioden. Samtidigt räckte det inte för att på allvar närma sig lagen längre upp på listan. Målskillnaden på minus 67 visar att laget fortfarande hade problem med balansen. Offensivt fanns det kvalitet, men defensivt kostade det för mycket. MoDo är ett exempel på hur en klubb kan ha tradition, publik och potential – men ändå behöva tid för att bygga en stabil SHL-identitet. I den här listan blir MoDo en påminnelse om att historia inte gör mål i nutid. Det krävs kontinuitet på högsta nivå för att klättra.

15. IK Oskarshamn – 667 mål

Oskarshamn landar på 667 gjorda mål på 260 matcher.

Det är en intressant placering, eftersom klubben bara spelat halva perioden jämfört med de största SHL-drakarna. Sett till förutsättningarna gjorde Oskarshamn ändå ett tydligt offensivt avtryck under sina år i ligan. Klubben byggde periodvis ett lag som kunde störa nästan alla motståndare framåt. Framför allt fanns det säsonger där offensiven var betydligt vassare än många hade väntat sig. Samtidigt visar målskillnaden på minus 195 att laget ofta betalade ett högt pris bakåt. Oskarshamn var sällan ett lag som stängde ner matcher, utan snarare ett lag som försökte vinna genom att skapa och chansa. Det gjorde dem underhållande, men också sårbara. 667 mål är en respektabel totalsiffra med tanke på antalet matcher. Men för att nå högre på en sådan här lista krävs fler säsonger och en mer hållbar grund. Oskarshamn hade offensiva toppar, men inte tillräckligt lång tid i SHL för att komma högre.

14. Timrå IK – 788 mål

Timrå har gjort 788 mål på 312 matcher under perioden.

Det placerar klubben på 14:e plats. Här syns tydligt att Timrå spelat färre matcher än de etablerade SHL-klubbarna ovanför, men ändå hunnit bygga en ganska stark offensiv totalsiffra. 788 mål på 312 matcher visar att laget inte bara varit ett bottenlag som överlevt på försvar. Timrå har i flera perioder haft spännande offensiva spelare och ett spel som kunnat hota. Samtidigt har laget släppt in 901 mål, vilket ger en målskillnad på minus 113. Det säger att offensiven ofta behövt bära mycket, ibland för mycket. Timrås resa under de här åren har handlat om etablering, omtag och utveckling. Klubben har inte haft samma kontinuitet som de största lagen, men har ändå tagit steg. På senare år har Timrå dessutom blivit en allt mer intressant klubb när det gäller offensiv spets. Placeringen är därför kanske inte spektakulär, men den visar att Timrå byggt något som kan växa.

13. Djurgårdens IF – 954 mål

Djurgården står på 954 gjorda mål på 364 matcher.

Det är en totalsiffra som påverkas av att klubben inte spelat alla tio säsonger i SHL. Samtidigt säger siffran mycket om hur stark Djurgården periodvis varit offensivt när laget väl varit i ligan. 954 mål på 364 matcher är ett fullt respektabelt snitt. Målskillnaden är dessutom bara minus 24, vilket visar att Djurgården under perioden ofta varit nära balans. Det har funnits säsonger där klubben varit ett riktigt vasst lag framåt, med fart, kreativitet och unga spelare som tagit stora steg. Men det har också funnits tyngre perioder där offensiven inte räckt till för att hålla laget kvar i toppen. Djurgårdens placering speglar därför en klubb med hög kapacitet, men också ojämn kontinuitet på SHL-nivå. Om klubben hade spelat samtliga 520 matcher hade man sannolikt hamnat betydligt högre. Nu blir plats 13 en konsekvens av både sportsliga toppar och frånvaro från ligan. Det gör Djurgården till ett av de mer intressanta lagen i listans mittenskikt.

12. Leksands IF – 1027 mål

Leksand har gjort 1027 mål på 416 matcher.

Det räcker till plats 12 på listan. Klubben har inte spelat hela tioårsperioden i SHL, men har ändå passerat tusenmålsgränsen. Det säger en hel del om den offensiva kapacitet som funnits i Leksand under flera säsonger. Samtidigt är målskillnaden minus 163, vilket visar att laget ofta haft större problem bakåt än framåt. Leksand har periodvis haft profiler, spets och powerplay-kvalitet som gjort laget farligt. Men över tid har man haft svårt att få ihop helheten på samma nivå som topplagen. 1027 mål är starkt sett till antalet matcher, men de 1190 insläppta målen drar ner helhetsbilden. Leksand har ofta varit ett lag som väckt känslor och skapat drama. Offensiven har funnits där, men stabiliteten har saknats för att nå högre. Placeringen på listan känns därför ganska talande för klubbens moderna SHL-resa.

11. HV71 – 1249 mål

HV71 har gjort 1249 mål på 468 matcher.

Det är exakt samma målantal som Brynäs, men HV hamnar här på plats 11 eftersom klubben har sämre poängtotal och målskillnad i underlaget. 1249 mål är en hög siffra, men den berättar inte hela historien. HV71 har under perioden haft både offensivt starka år och riktigt tunga säsonger. Klubben har dessutom inte spelat samtliga 520 matcher, vilket påverkar totalsiffran jämfört med lagen högre upp. Det intressanta är att HV ändå gjort lika många mål som Brynäs på samma antal matcher. Det visar att offensiven inte alltid varit det största problemet. I stället har balansen, defensiven och jämnheten ofta varit de stora frågorna. 1326 insläppta mål och minus 77 i målskillnad säger mycket om det. HV har haft kvalitet framåt, men inte alltid ett lag som hållit ihop över tid. Placeringen speglar därför både klubbens potential och den turbulens som präglat delar av perioden.

10. Brynäs IF – 1249 mål

Brynäs har också gjort 1249 mål på 468 matcher.

Det ger klubben plats 10 i den här genomgången. Precis som HV71 har Brynäs missat delar av tioårsperioden i SHL, men har ändå producerat en stark målskörd. Det säger något om den offensiva tradition som funnits i Gävleklubben. Brynäs har under perioden haft flera profiler som kunnat bära offensiven och skapat målchanser på egen hand. Samtidigt har laget inte haft samma stabilitet som topplagen. Målskillnaden på minus 87 visar att Brynäs ofta haft problem med att hålla nere siffrorna bakåt. Det är anmärkningsvärt att klubben gjort exakt lika många mål som HV71 i underlaget. Skillnaden ligger snarare i poäng, segrar och hur helheten sett ut. Brynäs offensiv har inte varit svag, men den har inte alltid räckt för att hålla laget borta från problem. Platsen på listan visar att klubben varit produktiv – men också att mål inte alltid är nog.

9. Linköping HC – 1315 mål

Linköping har gjort 1315 mål på 520 matcher.

Det placerar LHC på nionde plats bland klubbarna i underlaget. Här handlar det om ett lag som spelat samtliga matcher under perioden, men ändå inte riktigt nått upp till den offensiva toppen. 1315 mål är stabilt, men inte spektakulärt jämfört med lagen ovanför. Linköping har under delar av tioårsperioden haft svårt att hitta den offensiva identitet som klubben tidigare var känd för. Det har funnits skickliga spelare och starka perioder, men sällan samma kontinuerliga målproduktion som hos toppklubbarna. Målskillnaden på minus 125 visar också att laget ofta fått betala defensivt. LHC:s 722 poäng under perioden placerar klubben i ett mellanskikt. Det är inte ett bottenlag över tio år, men heller inte en klubb som konsekvent drivit ligans offensiva utveckling. 1315 mål visar att produktionen funnits där i viss grad. Men för Linköping är listan också en påminnelse om hur långt det varit upp till de allra bästa.

8. Örebro Hockey – 1336 mål

Örebro har gjort 1336 mål på 520 matcher.

Det är 21 mål fler än Linköping och ger klubben plats 8. Örebro har under den här perioden etablerat sig som en stadig SHL-klubb, men offensivt har laget ofta varit mer effektivt än bländande. 1336 mål på tio fulla säsonger visar att klubben byggt en stabil nivå. Samtidigt är målskillnaden minus 96, vilket visar att Örebro inte haft samma balans som topplagen. Laget har haft profiler, starka powerplay-perioder och säsonger där offensiven fungerat riktigt bra. Men man har sällan varit ett lag som skrämt hela ligan med ren målproduktion. Örebros styrka har snarare ofta legat i struktur, arbetsinsats och förmåga att vara svåra att möta. Därför är plats 8 ganska logisk. Klubben har tagit stora steg sett över tid, men offensivt finns det fortfarande en nivå upp till de största målmaskinerna. 1336 mål är starkt – men det räcker inte för att blanda sig i toppstriden på den här listan.

7. Malmö Redhawks – 1345 mål

Malmö har gjort 1345 mål på 520 matcher.

Det räcker till plats 7. Det är en ganska intressant placering, eftersom Malmö ofta förknippats mer med kamp, tyngd och överlevnad än med att vara en offensiv stormakt. Men över tio säsonger har Redhawks ändå gjort fler mål än både Örebro och Linköping. Det säger något om klubbens förmåga att hitta produktion även under säsonger där helheten varit svajig. Malmö har haft flera offensiva profiler genom åren och periodvis varit jobbiga att möta i anfallszon. Samtidigt är målskillnaden minus 75, vilket visar att laget inte haft den defensiva stabilitet som krävs för att klättra högre i tabellerna. 734 poäng på 520 matcher placerar Malmö i mitten av SHL-landskapet. Offensivt har man däremot stått sig bättre än många kanske spontant tror. Den här placeringen kan därför överraska en del. Malmö har inte varit bäst, men laget har gjort mål i en takt som förtjänar respekt.

6. Luleå Hockey – 1389 mål

Luleå har gjort 1389 mål på 520 matcher.

Det ger klubben sjätte plats. Luleå är kanske inte det första laget många tänker på när man pratar offensiva målmaskiner, men siffrorna visar att klubben producerat stabilt över tid. 1389 mål är en stark totalsiffra, särskilt med tanke på att Luleå ofta haft en tydlig defensiv identitet. Det verkligt imponerande är balansen. Laget har bara släppt in 1208 mål, vilket ger en målskillnad på plus 181. Det visar att Luleå under tioårsperioden varit ett av ligans mest konsekventa lag. Offensiven har kanske inte alltid varit spektakulär, men den har varit tillräckligt effektiv. Klubben har dessutom ofta haft starka special teams och spelare som producerat i rätt lägen. Luleås placering visar att man inte måste spela vild och chansrik hockey för att göra mycket mål över tid. Det handlar lika mycket om struktur, tålamod och jämn produktion. Sjätteplatsen är därför ett kvitto på långsiktig styrka.

5. Rögle BK – 1391 mål

Rögle tar femteplatsen med 1391 mål på 520 matcher.

Det är bara två mål fler än Luleå, men tillräckligt för att kliva förbi. Rögles utveckling under tioårsperioden är en av de mest intressanta i hela SHL. Klubben har gått från att vara ett lag som kämpade för att etablera sig till att bli ett lag som under flera säsonger varit med högt upp. Offensiven har varit en stor del av den resan. 1391 mål visar att Rögle inte bara byggt på defensiv disciplin, utan också på fart, skicklighet och kreativitet. Samtidigt är målskillnaden bara plus 2, vilket är anmärkningsvärt. Det betyder att Rögle gjort mycket mål – men också släppt in nästan lika många. Där skiljer man sig tydligt från exempelvis Luleå. Rögle har varit mer svängigt, mer explosivt och ibland mer sårbart. Femteplatsen visar ändå att Ängelholmsklubben blivit en offensiv kraft att räkna med.

4. Frölunda HC – 1479 mål

Frölunda har gjort 1479 mål på 520 matcher.

Det ger Göteborgsklubben plats 4. Frölunda har under lång tid varit en av SHL:s mest stabila storklubbar, och målproduktionen speglar det. Laget har ofta haft en tydlig offensiv grund, starka formationer och spelare som utvecklats till toppnamn. 1479 mål är en mycket hög siffra och bara tre mål bakom Växjö. Det säger hur jämn kampen är strax bakom den absoluta toppen. Frölunda har dessutom en målskillnad på plus 218, vilket visar att offensiven kombinerats med en stark defensiv. Klubben har inte bara gjort många mål – man har också haft kontroll på matcherna. Det är den typen av balans som skapar långsiktig framgång. Frölunda har kanske inte varit den mest målexplosiva klubben varje enskild säsong, men över tio år har nivån varit väldigt hög. Fjärdeplatsen är stark, men också ett bevis på hur tuff konkurrensen är i toppen.

3. Växjö Lakers – 1482 mål

Växjö kliver upp på tredje plats med 1482 mål.

Det är bara tre fler än Frölunda, vilket gör marginalerna minimala. Växjö har under den här tioårsperioden varit ett av SHL:s mest framgångsrika lag, och målproduktionen är en viktig del av förklaringen. Klubben har ofta varit extremt skicklig på att bygga om, hitta rätt spelartyper och skapa offensiv effektivitet utan att tappa struktur. 1482 mål på 520 matcher visar en imponerande jämnhet. Samtidigt har Växjö bara släppt in 1230 mål, vilket ger plus 252 i målskillnad. Det är en av listans allra starkaste differenser. Växjö har inte alltid varit laget som spelar mest publikfriande hockey, men man har varit brutalt effektivt. Målproduktionen har ofta varit spridd över flera kedjor, snarare än beroende av en enda superstjärna. Det är en del av klubbens framgångsmodell. Tredjeplatsen visar att Lakers varit en offensiv stormakt – även när det inte alltid känts så utåt.

2. Skellefteå AIK – 1529 mål

Skellefteå hamnar på andra plats med 1529 mål.

Det är en enorm siffra och ett starkt kvitto på klubbens kontinuitet. Skellefteå har under de senaste tio säsongerna varit ett av SHL:s mest stabila lag, både sportsligt och organisatoriskt. Offensivt har klubben byggt vidare genom flera generationer spelare. Nya profiler har klivit fram när gamla lämnat, och systemet har fortsatt producera. 1529 mål på 520 matcher visar att Skellefteå år efter år haft en offensiv nivå som få andra matchat. Målskillnaden på plus 310 är dessutom bäst i hela underlaget. Det betyder att Skellefteå inte bara gjort många mål – man har dominerat helheten. 926 poäng är också den högsta poängsumman i listan. Ändå räcker inte målantalet till förstaplatsen. Det säger något om hur extremt målstarkt laget högst upp varit.

1. Färjestad BK – 1610 mål

Färjestad är SHL:s största målmaskin de senaste tio säsongerna.

Med 1610 gjorda mål toppar Karlstadsklubben hela listan. Det är 81 mål fler än Skellefteå, 128 fler än Växjö och 131 fler än Frölunda. Den marginalen är tydlig och gör Färjestads förstaplats svår att diskutera bort. Färjestad har under stora delar av perioden haft en offensiv identitet som få andra klubbar kan matcha. Laget har ofta byggt på skickliga forwards, starka powerplay, hög fart och förmågan att göra mål i flera olika typer av matcher. Det har inte alltid varit perfekt defensivt, vilket 1364 insläppta mål visar. Men framåt har Färjestad varit i en klass för sig. 1610 mål på 520 matcher ger ett snitt på över tre mål per match. Det är starkt över en så lång period. I en lista som bara mäter gjorda mål är Färjestad den tydliga vinnaren.

Sammanfattning: Färjestad bäst framåt – Skellefteå bäst balans

Listan visar flera intressanta saker.

Färjestad har gjort flest mål och är därför SHL:s stora offensiva kung under de tio senaste säsongerna. Skellefteå är däremot laget med bäst helhet, sett till poäng och målskillnad. Växjö och Frölunda ligger extremt nära varandra och visar vilken stabilitet de haft under hela perioden. Rögle sticker ut som en klubb som tagit stora offensiva kliv, medan Luleå visar att en defensivt stark identitet ändå kan kombineras med hög målproduktion. Malmö placerar sig högre än många kanske hade gissat, medan Linköping och Örebro landar i mitten. Brynäs och HV71 har gjort exakt lika många mål, men har haft svårt att få ihop helheten över tid. Djurgården, Leksand och Timrå påverkas av färre SHL-säsonger, men visar ändå att de haft offensiva perioder. Längst ner finns klubbarna med kortare SHL-sejourer: Oskarshamn, MoDo, Mora och Karlskrona.

Det här är också det fina med en tioårslista.

Den visar inte bara vilka som varit bäst en enskild säsong.

Den avslöjar vilka klubbar som haft kraften att producera mål år efter år.

Och när alla mål räknas ihop är svaret tydligt:

Färjestad BK har varit SHL:s största målmaskin.



Missa inte

👉 AVSLÖJAR: Här är SHL:s riktiga makttabell de senaste tio åren
👉 Klubb för klubb: Här är SHL-lagens största orosmoln
👉 Säsongens hetaste SHL-matcher – klubb för klubb
Vilken kanal sänder SHL nästa match? Se mer på Matchtider.se

Sportlovin
2026-05-10




AVSLÖJAR: Här är SHL:s riktiga makttabell de senaste tio åren




SHL: AVSLÖJAR: Här är SHL:s riktiga makttabell de senaste tio åren

AVSLÖJAR: Här är SHL:s riktiga makttabell de senaste tio åren

En säsong kan vara en succé.

Två säsonger kan vara en trend.

Men tio år?

Då börjar man se vilka klubbar som faktiskt har burit SHL över tid – vilka som varit stabila maktfaktorer, vilka som levt på toppar och dalar, och vilka som haft betydligt tuffare perioder än många kanske minns.

Här har vi slagit ihop den sammanlagda SHL-tabellen för de senaste tio åren.

Och resultatet säger en hel del.

Skellefteå och Växjö skiljs åt av en enda poäng i toppen. Färjestad har gjort flest mål av alla. Rögle har nästan exakt målskillnad efter 520 matcher. Och flera klassiska klubbar hamnar längre ner än många supportrar nog hade gissat.

Här är hela listan – från plats 18 till plats 1.

18. Mora IK

Mora hamnar sist i den sammanlagda tioårstabellen, med 111 poäng på 104 matcher.

Det säger förstås lika mycket om antalet SHL-säsonger som om lagets prestationer. Mora har inte haft samma långvariga närvaro i ligan som de etablerade klubbarna högre upp på listan.

Målskillnaden på minus 100 visar att laget ofta fick kämpa hårt mot tyngre motstånd.

Samtidigt är 104 matcher i SHL ändå ett bevis på att klubben varit uppe och utmanat på högsta nivån.

I den här typen av långtidslista blir det dock brutalt: kontinuitet i SHL väger tungt.

17. Karlskrona HK

Karlskrona landar på plats 17 med 115 poäng på 104 matcher.

Klubben står noterad för 31 segrar under perioden, vilket är lika många som MoDo på samma antal matcher, men färre övertidssegrar och fler tunga siffror bakåt gör att placeringen blir låg.

Målskillnaden på minus 87 visar att Karlskrona ofta fick spela i uppförsbacke.

Samtidigt var klubbens SHL-år en stor resa i sig, med tanke på var Karlskrona kom ifrån som hockeyförening.

Men i en sammanlagd tabell över tio år räcker inte kortare sejourer särskilt långt.

16. MoDo Hockey

MoDo hamnar på plats 16 med 130 poäng på 104 matcher.

Det är en placering som visar hur mycket klubbens frånvaro från SHL påverkar den här tabellen. Historiskt är MoDo en av svensk hockeys mest klassiska föreningar, men sett till just den senaste tioårsperioden blir bilden en annan.

På sina 104 matcher har laget tagit 31 segrar och 11 övertidssegrar.

Målskillnaden på minus 67 är klart bättre än både Mora och Karlskrona, men poängmässigt räcker det ändå bara till plats 16.

För MoDo blir listan en påminnelse om hur dyrbar varje säsong utanför SHL är i den långsiktiga maktbalansen.

15. IK Oskarshamn

IK Oskarshamn är första lag på listan med fler än 200 matcher under perioden.

Klubben har spelat 260 matcher och tagit 294 poäng, vilket placerar laget på plats 15. Det är inte en totalsiffra som hotar de mer etablerade SHL-klubbarna, men Oskarshamn gjorde ändå avtryck under sina år i ligan.

76 segrar och 20 övertidssegrar visar att laget inte bara var en tillfällig gäst.

Samtidigt avslöjar målskillnaden på minus 195 hur tufft det var att över tid stå emot SHL:s tyngsta lag.

Oskarshamn hade sina toppar – men också många kvällar där skillnaden till toppen blev tydlig.

14. Timrå IK

Timrå är på plats 14 med 405 poäng på 312 matcher.

Det är ett intressant facit, eftersom klubben under perioden både varit utanför SHL och etablerat sig igen. 108 segrar på 312 matcher visar att Timrå haft perioder där laget verkligen kunnat konkurrera.

Samtidigt är målskillnaden minus 113 ett tecken på att resan inte varit spikrak.

Timrå har ofta haft offensiv spets och profiler som stuckit ut, men över tio år blir helheten ändå ojämn.

Placeringen visar att klubben tagit steg – men också att det finns en bit kvar till de riktigt stabila SHL-lagen över tid.

13. Djurgårdens IF

Djurgården hamnar på plats 13 med 535 poäng på 364 matcher.

Det är en placering som garanterat sticker i ögonen på många DIF-supportrar. Klubben har haft starka säsonger under perioden, men också tappat SHL-status, vilket drar ner totalen rejält.

Målskillnaden är bara minus 24, vilket är klart starkare än flera lag runt omkring i tabellen.

Det visar att Djurgården, när laget väl varit i SHL, ofta varit konkurrenskraftigt.

Men frånvaron från ligan väger tungt – och i den sammanlagda tioårstabellen blir straffet hårt.

12. Leksands IF

Leksand landar på plats 12 med 560 poäng på 416 matcher.

Klubben har under tioårsperioden pendlat mellan starka SHL-insatser och tyngre perioder, och den sammanlagda tabellen speglar just den ojämnheten. 154 segrar är en respektabel siffra, men målskillnaden på minus 163 visar att Leksand ofta haft problem att få ihop helheten över tid.

Trots stark publik, stor klubbidentitet och tunga satsningar har stabiliteten saknats.

Att Leksand ändå är före Djurgården handlar mycket om fler spelade matcher i SHL.

Men placeringen visar också att klubben inte riktigt etablerat sig på den nivå som resurserna och intresset runt föreningen antyder.

11. HV71

HV71 är elva i tioårstabellen med 636 poäng på 468 matcher.

För en klubb med HV:s historia och självbild är det här ingen smickrande placering. Laget har tagit 164 segrar och 46 övertidssegrar, men också förlorat 206 matcher under ordinarie tid.

Målskillnaden på minus 77 berättar om en tioårsperiod där det funnits både toppar och stora problem.

HV71 har haft starka namn, stora resurser och höga förväntningar – men inte fått ut jämnheten över tid.

Den här placeringen fångar ganska väl bilden av en klubb som ofta borde ha varit högre upp.

10. Brynäs IF

Brynäs tar sig in på topp tio med 655 poäng på 468 matcher.

Precis som HV71 har Brynäs inte spelat fulla 520 matcher under perioden, vilket påverkar totalen. Men trots frånvaro från SHL står Gävleklubben ändå före HV i den sammanlagda tabellen.

170 segrar och 46 övertidssegrar visar att Brynäs haft mer slagkraft än tabellplaceringen kanske först antyder.

Samtidigt är målskillnaden minus 87 ett tecken på att klubben under flera säsonger kämpat med stabiliteten.

Brynäs har haft tunga år, men listan visar också att klubben fortfarande haft en starkare tioårsproduktion än flera andra klassiska konkurrenter.

9. Örebro Hockey

Örebro är nia med 720 poäng på 520 matcher.

Det är en placering som säger mycket om klubbens roll i SHL. Örebro har varit stabilt närvarande, tagit många poäng och etablerat sig som ett lag som hör hemma i ligan.

Samtidigt är målskillnaden minus 96, vilket visar att laget inte fullt ut tagit klivet till den absoluta toppen över tid.

182 segrar och 56 övertidssegrar är starkt – men inte tillräckligt för att hota klubbarna ovanför.

Örebro har blivit en självklar SHL-klubb, men den här tabellen visar att nästa steg fortfarande återstår.

8. Linköping HC

Linköping hamnar precis före Örebro, med 722 poäng på 520 matcher.

Skillnaden är bara två poäng, vilket gör den här delen av tabellen extra intressant. LHC har 181 segrar och 54 övertidssegrar, men också en tung målskillnad på minus 125.

Det visar att Linköping under perioden haft svårt att hitta den nivå klubben hade under sina starkaste år tidigare.

Placeringen är ändå ett bevis på långvarig SHL-närvaro och viss stabilitet.

Men för en klubb som länge haft ambitioner om mer är åttondeplatsen över tio år knappast något som får supportrarna att jubla.

7. Malmö Redhawks

Malmö är sjua i den sammanlagda tabellen med 734 poäng på 520 matcher.

Det är kanske en av listans mer intressanta placeringar. Malmö har inte alltid setts som ett topplag, men över tid har klubben samlat ihop tillräckligt mycket för att placera sig före både Linköping och Örebro.

190 segrar och 54 övertidssegrar visar att Redhawks varit mer konkurrenskraftigt än många kanske minns.

Samtidigt är målskillnaden minus 75, vilket visar att det inte handlat om dominans.

Malmö har snarare varit ett lag som överlevt, gnuggat och plockat poäng – och det räcker långt i en tioårstabell.

6. Rögle BK

Rögle är sexa med 789 poäng på 520 matcher.

Det här är en placering som visar klubbens stora resa under den senaste tioårsperioden. Rögle har gått från att vara ett lag som ofta förknippades med bottenstrid till att bli en tydlig kraft i SHL.

207 segrar är starkt, men det mest fascinerande är målskillnaden: plus 2.

Efter 520 matcher har Rögle gjort 1391 mål och släppt in 1389.

Det säger något om hur små marginaler som kan bygga en hel epok – men också om hur mycket klubben utvecklats från tuffa år till att bli ett lag som kan gå långt.

5. Luleå Hockey

Luleå tar plats fem med 863 poäng på 520 matcher.

Det är en stark placering, och den säger mycket om klubbens jämnhet. Luleå har inte alltid varit laget som öst in flest mål, men defensiven har varit en av de stora styrkorna över tid.

1208 insläppta mål är bäst av alla lag som spelat 520 matcher i listan.

Det är imponerande.

Samtidigt har Luleå 221 segrar och 72 övertidssegrar, vilket visar en förmåga att vinna även de tajta matcherna.

Klubben har varit en toppfaktor under lång tid – även om det ibland saknats den sista offensiva spetsen för att dominera hela vägen.

4. Färjestad BK

Färjestad är fyra med 892 poäng på 520 matcher.

Här finns en av tabellens mest imponerande siffror: 1610 gjorda mål. Det är flest av samtliga lag på listan.

FBK har alltså varit SHL:s mest produktiva lag offensivt över den här tioårsperioden.

236 segrar och 66 övertidssegrar visar dessutom att klubben hållit en hög nivå över tid.

Att Färjestad ändå bara är fyra säger framför allt hur stark topptrion har varit. I många andra jämförelser hade 892 poäng över tio år räckt till en ännu högre placering.

3. Frölunda HC

Frölunda tar tredjeplatsen med 908 poäng på 520 matcher.

Det är ännu ett kvitto på klubbens långvariga styrka. Frölunda har varit ett av SHL:s mest stabila topplag under perioden, med 249 segrar och 62 övertidssegrar.

Målskillnaden på plus 218 är också ett tydligt styrkebesked.

Göteborgsklubben har ofta haft en bra balans mellan struktur, utveckling och spets.

Samtidigt är det anmärkningsvärt att Frölunda, trots över 900 poäng, ändå inte är nära att vinna listan.

Toppen är helt enkelt extremt stark.

2. Växjö Lakers

Växjö är tvåa – och missar förstaplatsen med en enda poäng.

925 poäng på 520 matcher är ett enormt facit. Klubben har tagit 250 segrar, 59 övertidssegrar och har en målskillnad på plus 252.

Det här är kanske den tydligaste siffran på hur snabbt Växjö byggt sig till en modern stormakt i svensk hockey.

Lakers har inte bara haft toppar, utan också en otrolig grundnivå över tid.

Att laget ändå inte är etta gör listan nästan ännu mer fascinerande.

En poäng skiljer Växjö från att vara SHL:s bästa grundserielag över det senaste decenniet.

1. Skellefteå AIK

Skellefteå toppar hela listan med 926 poäng på 520 matcher.

En enda poäng före Växjö.

Det är nästan osannolikt jämnt – men det är också ett mäktigt kvitto på Skellefteås nivå över tid.

257 segrar är flest av alla lag på listan, och målskillnaden på plus 310 är klart bäst i hela sammanställningen.

Det visar att Skellefteå inte bara har samlat poäng, utan ofta varit dominant i matcherna.

Många pratar om olika SHL-dynastier, men sett över de senaste tio åren är beskedet tydligt: i grundserien är Skellefteå laget som står överst.

Slutsatsen: en poäng skiljer tio års maktkamp

Den här tabellen visar mer än bara poäng.

Den visar vilka klubbar som haft kontinuitet. Vilka som byggt hållbart. Vilka som överlevt på jämnhet. Och vilka som tappat mark under perioder utanför SHL.

Skellefteå och Växjös kamp i toppen är nästan brutal: 926 mot 925 poäng.

Bakom dem finns Frölunda och Färjestad som fortsatt tydliga maktklubbar.

Luleå visar sin stabilitet, Rögle sin resa, Malmö sin överlevnadskraft – och klassiska klubbar som Brynäs, HV71, Leksand och Djurgården påminns om hur dyr varje svag säsong faktiskt blir.

Tio år ljuger sällan.

Och enligt den här tabellen är Skellefteå AIK SHL:s starkaste grundserielag över det senaste decenniet.

Missa inte

👉 Klubb för klubb: Här är SHL-lagens största orosmoln
👉 Säsongens hetaste SHL-matcher – klubb för klubb
👉 Heta centern jagas av SHL-klubbar – nu svarar han

Sportlovin
2026-05-14