Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






AIK Fotboll: AIK Play: Henok Goitom inför FC Ararat-Armenia borta
Nyhet från AIK Fotboll

2019-07-09 från AIK Fotboll

AIK Play: Henok Goitom inför FC Ararat-Armenia borta





"Vi vet om att matchen är 180 minuter och inte 90".





AIK straffas efter läktarskandalen – tvingas sätta upp nät på läktaren




AIK Fotboll: AIK straffas efter läktarskandalen – tvingas sätta upp nät på läktaren

Efter den uppmärksammade incidenten i hemmapremiären mot IFK Norrköping kommer nu domen för AIK. Svenska Fotbollförbundets disciplinnämnd meddelar att klubben både bötfälls och åläggs konkreta åtgärder – däribland krav på skyddsnät på delar av läktaren.

Matchen, som spelades den 7 april på Strawberry Arena, fick tillfälligt avbrytas efter att föremål kastats mot en assisterande domare från AIK-klacken. Nu kommer beslutet: AIK ska sätta upp nät eller annat skydd framför sektionerna 111–115 vid sina fyra kommande hemmamatcher i allsvenskan.

Fyra matcher – nätkrav

Åtgärden gäller från 18 maj till 31 juli 2025, vilket innebär att nät måste finnas på plats vid mötena med Östers IF, Degerfors IF, IFK Göteborg och Hammarby IF.

I sin motivering slår disciplinnämnden fast att händelsen ses som en allvarlig ordningsstörning, då en funktionär träffades av det inkastade föremålet. AIK bedöms ha brustit i sitt ansvar att förebygga händelsen:

”Det AIK har framfört, dialog med supporterorganisationer och personal i den aktuella hörnan av arenan, anser Disciplinnämnden inte är tillräckligt för att föreningen ska anses ha vidtagit nödvändiga och proportionerliga åtgärder,” skriver nämnden i sitt beslut.

”Genom att inte vidta sådana åtgärder har AIK bidragit till ordningsstörningen genom fel och försummelse.”

Upprepad förseelse



Disciplinnämnden hänvisar också till en liknande incident tidigare under året, i en match den 14 februari, som ytterligare stärker behovet av åtgärder från klubben.

AIK har tidigare satt upp nätburar vid särskilda matcher, bland annat mot Malmö FF, men inte konsekvent genomfört samma säkerhetsåtgärder vid samtliga hemmamatcher. Det var bland annat ingen sådan åtgärd under mötena med Elfsborg och Mjällby.

Nu krävs det alltså att skyddsnät sätts upp – och det är inget AIK längre kan välja bort.

Tung smäll för AIK – både sportsligt och symboliskt

Domen kommer olägligt för AIK, som både får ett rykte att hantera och nu måste införa en säkerhetsåtgärd som påverkar publikens upplevelse. Det är dessutom ännu ett tecken på hur förbundet skärper tonen kring ordningsstörningar inom svensk fotboll.

Det återstår att se om AIK vidtar ytterligare interna åtgärder – men en sak är klar: disciplinnämnden kräver handling, inte bara dialog.

Missa inte

👉 AIK:s glädjebesked – tre spelare tillbaka i full träning
👉 Uppgifter: AIK tar nästa steg – vill kontraktera nigeriansk supertalang
👉 Uppgifter: Nytt bud på John Guidetti

Sportlovin
2025-05-15