Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






Ändringar i startelvan - Så startar Blåvitt




Här presenterar vi dagens laguppställning. Du kan längre ner läsa de mest lästa nyheterna inför dagens match. Nu håller vi tummarna för seger!

Dagens laguppställning






Mest läst inför matchen

TV: Som Änglarna kan ingen bli!
Vi siktar på nytt swishrekord på söndag
Västklubbarnas önskan – ta bort nya kravet
Arbnor Mucollis säsong över – innan den har börjat
Tungt besked för IFK Göteborg – stjärnan missar hela säsongen
Lånekollen
Jonas Bager stod på läktaren i derbyt – fått starka känslor för Blåvitt

Missa inte

👉 Tungt besked för IFK Göteborg – stjärnan missar hela säsongen
👉 Inför derbyt: Heintz tonar ner rivaliteten
👉 IFK Göteborg använder luktsalt inför avspark – “Som en käftsmäll”
Vilken kanal sänder IFK Göteborg nästa match? Se mer på Matchtider.se

Sportlovin
2025-09-18


Tungt besked för IFK Göteborg – stjärnan missar hela säsongen




IFK Göteborg: Tungt besked för IFK Göteborg – stjärnan missar hela säsongen

IFK Göteborgs stjärna Arbnor Mucolli kommer sannolikt att missa resten av säsongen. Hans rehabilitering från korsbandsskadan har drabbats av ett bakslag, och en comeback dröjer troligtvis till nästa år, bekräftar tränare Joachim Björklund.

Mucolli skadade sig i augusti förra året och har sedan dess kämpat för att komma tillbaka. Han gjorde ett kortare framträdande på träningsplanen i juli i år, men har inte synts till i kollektiv träning på sistone.

”Det får vi nog räkna med. Det är dumt att chansa,” säger Björklund till Expressen.


Ingen stress med comebacken

Med bara sju omgångar kvar av Allsvenskan, och med tanke på IFK Göteborgs starka prestationer den här säsongen, ser klubben ingen anledning att stressa fram en comeback. Även mittfältaren Lucas Kåhed, som opererade höften i vintras, får sikta in sig på spel först nästa år.

Enligt Björklund krävs det något alldeles extra för att någon av spelarna ska kunna göra comeback redan i höst.


Heintz tillbaka till helgen

I övrigt ser skadeläget bra ut i truppen. Den enda övriga långtidsskadade spelaren är mittbacken Jonas Bager.

Den formstarke poängmaskinen Tobias Heintz har varit frånvarande på grund av personliga skäl, men väntas vara tillbaka till söndagens match mot Brommapojkarna.

Missa inte

👉 Inför derbyt: Heintz tonar ner rivaliteten
👉 IFK Göteborg använder luktsalt inför avspark – “Som en käftsmäll”
👉 KLART: IFK Göteborgs första nyförvärv inför 2026

Sportlovin
2025-09-18