Din egna sportsida
All sport på ett ställe - för dina favoritlag
Växjös prestigevärvning: Värvar poängkung

Växjö Lakers förstärker offensiven rejält inför kommande SHL-säsong. Den finske poängmaskinen Eemeli Suomi är nu klar för klubben, något Växjö bekräftar under söndagen.
Forwarden, som har varit en ledande profil i finska Ilves under det senaste decenniet, har skrivit på ett treårskontrakt som sträcker sig till och med säsongen 2027/2028.
– Jag ser fram emot att bli en del av Växjö Lakers! Jag har bara hört bra saker om klubben och känner att det är den perfekta platsen för mig att ta nästa kliv. Jag ser fram emot att träffa alla och sätta igång resan, säger Suomi i klubbens pressmeddelande.
Kapten i sju säsonger – 395 poäng i Liiga
Suomi har tillbringat hela sin seniorkarriär i Ilves, där han noterats för 395 poäng på 525 matcher i Liiga. Under sju av säsongerna har han burit kaptensbindeln – antingen som lagkapten eller assisterande.
Den 28-årige forwarden har även gjort 33 landskamper för det finska landslaget.
– Vi har tittat på Eemeli i flera år då han varit tongivande i att göra Ilves till ett riktigt topplag i Liiga. Vi får en allround smart spelare som gör skillnad i alla aspekter av spelet, säger sportchefen Henrik Evertsson.
Värvningen ses som ett tydligt statement från Växjö Lakers, som siktar på att återigen slåss i toppen av SHL – nu med en rutinerad och poängstark förstärkning från Finland i laget.
Missa inte
👉 Poängsprutan ryktas till Växjö - lämnar nu sin klubb👉 Ludvig Nilsson förlänger med Växjö Lakers – två nya år i klubben
👉 SM-guldbacken blir kvar i Lakers
Sportlovin
2025-05-04