Luleå Hockey tog sitt första SM-guld på 29 år – men bakom framgången döljer sig stora uppoffringar. Nu avslöjar backprofilen Pontus Själin att han spelade hela slutspelet med en allvarlig axelskada, trots att lagläkaren rekommenderade operation redan innan det började.
– Jag försökte lura hjärnan och spela som om jag inte hade ont, säger han till NSD.
28-årige Själin fick rådet att opereras direkt – men valde att skjuta upp ingreppet för att kunna delta i klubbens historiska guldjakt.
– Det var för nära inpå slutspelet. Jag sa att jag inte ville missa det och tänkte spela på tills det inte gick längre. Så det blir operation nästa vecka i stället. Jag fick knapra piller ett tag, men det var det värt, säger han.
Spelade genom smärta – och täckte skott
Trots smärtan var Själin en av Luleås mest uppoffrande spelare i slutspelet – han täckte näst flest skott av alla spelare.
– Det går inte att tramsa när det är slutspel. Är det tydligt att man är skadad så jagar de en. Det är en del av jobbet och något jag tycker ska kunna förväntas att alla gör.
Den fysiska smärtan försökte han förtränga.
– Den första tiden var jobbig, men jag försökte lura hjärnan. Det är så mycket känslor i ett slutspel att man glömmer bort smärtan ibland.
Oviss inför nästa säsong
Själin, som varit en del av Luleås organisation sedan 2015, har länge drömt om att vinna med klubben. Nu får han betala priset – och vet ännu inte om han är redo när nästa säsong drar igång.
– Jag har ingen aning om hur lång rehabiliteringen blir, säger han.
Pontus Själin blir därmed ett stort frågetecken inför hösten – men i Luleå lär ingen ifrågasätta hans uppoffring. Guldhjälten satte laget före sig själv.