Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






IFK Göteborg: Best of 2000 – Intervju med Niclas Alexandersson!
Nyhet från Baraben.com

2020-04-09 från Baraben.com

Best of 2000 – Intervju med Niclas Alexandersson!





Niclas Alexandersson blev nyligen inröstad i den bästa Blåvita elvan under 2000-talet i vår artikelserie ”Best of 2000”. Över 800 Änglar röstade på Twitter och hela 85% av dem la sin röst på Alex! Här följer en intervju med Niclas om bland annat hans bästa minnen i Blåvitt, de suraste förlusterna och Noahs utvecklingspotential! Hej Niclas, du blev inröstad av Blåvitts supportrar i 2000-talets bästa Blåvita elva med över 80% av rösterna. Hur känns det? Det är såklart alltid hedrande när man får uppskattning för något man gjort och konkurrensen i den här typen av omröstningar är givetvis benhård.  Vilka är dina tre starkaste minnen från din tid i Blåvitt? Givetvis guldet 2007. Att som lagkapten få lyfta bucklan efter elva års längtan slår det mesta. Sedan måste jag nog säga avslutningen av karriären, då jag fick så mycket kärlek och hyllningar, så att en tiondel hade varit nog. Till sist säger jag alla lagkamrater och personal på Kamratgården och den speciella anda som fanns där. Har du något som du ångrar från din karriär? Nej, egentligen inget konkret. Möjligtvis att jag kunde tagit för mig ännu mer i vissa sammanhang.  Vilken är den jobbigaste förlusten du varit med om? Det finns två som svider extra. Dels förlusten mot Senegal i VM 2002. Vi hade vunnit ”dödens grupp” och kände att vi hade ett lag som skulle kunna ta medalj. När det sedan tog s




Wendt hämtar inspiration från rivalen: ”Kan vara intressant framöver”




IFK Göteborg: Wendt hämtar inspiration från rivalen: ”Kan vara intressant framöver”

Wendt hämtar inspiration från rivalen: ”Kan vara intressant framöver”

Oscar Wendt är på plats under Gothia Cup i sin roll som assisterande sportchef i IFK Göteborg. I samband med sitt besök berättar han att han hämtar inspiration från en bekant – som numera verkar i rivalen Malmö FF.

– Ola Toivonen har precis avslutat sin sportchefsutbildning och han har talat väldigt gott om den, säger Wendt i Gothia Cup-studion.

Efter en lång proffskarriär, där tio år tillbringades i Bundesliga, avslutade Wendt sitt spelande i IFK Göteborg. I dag är han en del av klubbens sportsliga ledning under Hannes Stiller. Men framtiden kan bjuda på fler roller inom fotbollen.

– Det är absolut något jag kan tänka mig att utforska framöver. Men just nu är jag fullt fokuserad på Blåvitt och på att göra klart min tränarutbildning på bästa sätt, säger han.

Under Gothia Cup var Wendt på plats när IFK Göteborgs ungdomslag mötte Mjällby AIF i Puma Trophy. För den tidigare vänsterbacken är det viktigt att fortsätta bidra till sporten.

– Jag vill gärna vara aktiv inom fotbollen och ge tillbaka det jag kan. Exakt vilken roll det blir i framtiden får vi se, säger han.

 

Missa inte

👉 Fast i frysboxen – Blåvitt redo att släppa talangen
👉 Stjärnor tillbaka – Blåvitt laddar om inför Sirius: "Vi börjar närma oss full trupp"
👉 Lämnar IFK Göteborg - berättar nu

Sportlovin
2025-07-15