Din egna sportsida
All sport på ett ställe - för dina favoritlag
Målvaktskamp i Djurgården – Rinne och Manojlovic kritiska mot rotationen
Så här ser du dagens match

Djurgården Fotboll

Sirius Fotboll

En intern kamp har blossat upp i Djurgården. Tränare Jani Honkavaara väljer att rotera mellan målvakterna Jacob Rinne och Filip Manojlovic, en strategi som målvakterna själva menar inte är optimal.
”Det är skitirriterande,” säger Jacob Rinne till Sportbladet, som vill spela varje match.
Målvakterna vill inte sitta på bänken
När Manojlovic anslöt till Djurgården var han den givna ettan, men på senare tid har han fått dela speltiden med Rinne. Serbens form har påverkats negativt av rotationen.
”När man spelar matcher hela tiden blir det enklare. Man får momentum, och det är viktigt för speciellt målvakter,” säger Manojlovic, som känner att det blir svårare att prestera när man inte får kontinuitet.
Rinne delar frustrationen och säger att han har upplevt en ”speciell period med mycket frustration” då han har presterat bra när han har fått chansen. Han har dock respekt för tränarens beslut.
Honkavaara försvarar sitt beslut
Jani Honkavaara är medveten om målvakternas besvikelse men menar att det är en lyxsituation för laget att ha två så bra målvakter. Han menar att beslutet att rotera är en bra situation för laget.
”För mig och för laget är det en bra situation, men målvakterna verkar inte gilla det,” säger Honkavaara.
Han poängterar att han tar beslutet match för match och att det är okej att spelare är besvikna.
Inför måndagens match mot Sirius är det oklart vem som får stå. Rinne var tillbaka i träning på torsdagen efter att ha varit sjuk, men Honkavaara är tydlig med att den andra målvakten har kunnat träna på som vanligt.
Missa inte
👉 Djurgårdens skadeoro inför mötet med Sirius👉 Besviken - öppnar för att lämna Djurgården
👉 Djurgårdens oro - flera spelare saknas
Sportlovin
2025-09-25
Dagens match

Djurgården Fotboll

Sirius Fotboll