Din egna sportsida
All sport på ett ställe - för dina favoritlag
Sex raka segrar och toppen av ligan: Bogren varnar Björklöven: ”Lätt att det rullar på”

Magnus Bogren har fått en drömstart som tränare för Björklöven med sex vinster på sex matcher. Laget toppar Hockeyallsvenskan i nästan alla statistikkategorier. Trots succén varnar Bogren för att framgången kan vara bräcklig och betonar vikten av att upprätthålla en hög standard – särskilt mellan matcherna.
Björklöven har inlett säsongen på bästa möjliga sätt och leder ligan efter sex raka segrar. Laget är bäst i Hockeyallsvenskan i allt från producerade mål och insläppta mål till special teams-spel.
Huvudtränare Magnus Bogren hymlar inte med att det mesta har fungerat perfekt.
– Det är bara att vara ärlig, det har fungerat bra allting. Special teams fungerar bra, bra produktion från alla kedjor, bra målvaktsspel. Nu sist mot BIK tycker jag att vi gör vår bästa match, säger Bogren till Hockeynews.
Han lyfter särskilt fram att flera formationer producerar, något Löven eftersökt tidigare.
Vaksam efter tidigare kollapser
Bogren är dock medveten om att Björklöven har haft starka säsongsstarter förr, bara för att sedan tappa formen, som förra säsongen. Han är därför noga med att laget inte ska bli för bekvämt.
– När poängen trillar in måste man komma ihåg vad man gjort bra, och vad vi behöver jobba på. Man måste börja i den änden, se till att ha en hög nivå på allt, säger Bogren.
Han har bland annat avbrutit träningar i förtid när kvaliteten varit för dålig.
– Nånstans måste vi se till att varje dag räknas, oavsett om vi är på gymmet eller på isen... Mellan matcherna måste vi hålla en hög nivå på det.
Två yngre spelare överraskar
Bland de rutinerade spelarna har Bogren full koll, men han väljer att lyfta fram två yngre namn som har imponerat stort i inledningen av sina första seniorsäsonger i Hockeyallsvenskan:
-
Oliwer Sjöström (back): Har noterats för sex assist.
-
Philip Hemmyr (forward): Gjorde sitt första A-lagsmål, vilket också blev det avgörande mot BIK.
– Kul att se Sjöström, hans första seniorsäsong. Väldigt duktig, ser intressant ut. Och Philip, som kommer från de egna leden, han tar kliv varje dag, säger Bogren.
Missa inte
👉 Drömmålet lyfte Löven till topp: "Inte ofta det händer"👉 Tungt avbräck för Björklöven – målvaktsstjärnan missar premiären
👉 Tungt avbräck för Björklöven – stjärnmålvakten missar premiären
Sportlovin
2025-10-07