Din egna sportsida
All sport på ett ställe - för dina favoritlag
KLART: Frölundas drömvärvning spricker

Frölunda har länge hoppats på en återkomst för guldhjälten Samuel Fagemo – men nu får Göteborgsklubben vänta ännu längre. På onsdagen blev det klart att stjärnforwarden stannar i Nordamerika och har skrivit på ett ettårigt tvåvägskontrakt med Winnipeg Jets.
Fagemo, 25, har de senaste åren tillhört Los Angeles Kings organisation, men har framför allt gjort avtryck i AHL. Under den gångna säsongen stod han för 29 mål och 46 poäng på 67 matcher med Ontario Reign – och trots att det inte blev några NHL-matcher fortsätter han nu jakten på drömmen i Winnipeg.
För Frölunda, som haft ögonen på en potentiell hemkomst för 2019 års SM- och CHL-guldvinnare, är beskedet en tung smäll. Klubben har vid flera tillfällen uttryckt intresse för att ta hem Fagemo – men tvingas nu lägga planerna på is.
Fagemo, som lämnade Frölunda 2021, har gjort totalt 132 mål i AHL och satt svenskt målrekord i ligan med 43 fullträffar säsongen 2022/23. Med sitt skott och målskytte har han länge varit ett drömnamn för ett Frölunda i behov av spets i offensiven.
Nu står det klart att återföreningen med moderklubben dröjer – igen.
Missa inte
👉 Frölundas drömnamn stannar i NHL👉 KLART: Han skriver nytt långt kontrakt med Frölunda
👉 KLART: Max Friberg förlänger – stannar i Frölunda till 2029
Sportlovin
2025-07-02