Din egna sportsida
All sport på ett ställe - för dina favoritlag
KLART: Kanadensiske backen Marc-Olivier Duquette klar för IK Oskarshamn

IK Oskarshamn stärker upp försvaret inför säsongen 2025/26 – nu står det klart att den kanadensiske backen Marc-Olivier Duquette, 27, ansluter från tyska Kassel Huskies. Kontraktet gäller för kommande säsong.
– Marc-Olivier är precis den spelartyp vi letat efter – stor, skridskostark och proffsig, säger sportchefen Arsi Piispanen i ett pressmeddelande.
Med sina 193 centimeter och 91 kilo blir Duquette ett fysiskt tillskott på blålinjen. Den gångna säsongen i DEL2 stod han för 13 poäng (5+8) på 47 matcher, och var en viktig del i att EC Kassel vann grundserien.
– Vi har fått väldigt bra referenser om honom – både som spelare och person. Han kommer passa perfekt in i vår grupp, betonar Piispanen, som nu stänger truppbygget med detta nyförvärv.
För Duquette blir det andra säsongen i Europa – och den första i Sverige.
– Sverige har alltid funnits högt upp på min lista över ligor jag vill spela i. När Oskarshamn hörde av sig kändes det helt rätt. Jag har hört mycket gott om både klubben och staden, säger Duquette.
Backen beskriver sig själv som en tvåvägsback med stark defensiv, men som även kan bidra framåt.
– Jag gillar att spela enkelt och fysiskt, men jag är inte rädd för att följa med upp i anfallen. Jag ser verkligen fram emot att få komma igång, träffa laget och spela inför fansen, säger han.
IK Oskarshamn siktar på att ta sig tillbaka till SHL – och med Duquette på plats har laget fått in ytterligare en viktig pusselbit i det bygget.
Missa inte
👉 Officiellt: Skellefteå lånar ut talangen – Viggo Nordlund klar för Oskarshamn👉 Bekräftat: IK Oskarshamn går skilda vägar med Liam Hawel och Per Normark
👉 KLART: Oskarshamn värvar finsk spetsforward
Sportlovin
2025-06-05