Din egna sportsida
All sport på ett ställe - för dina favoritlag
”Utan honom hade jag varit i en svår situation”
”Utan honom hade jag varit i en svår situation”
Montader Madjed, 20, har fått sitt stora genombrott i Allsvenskan och i Hammarby under säsongen. Men framgångarna hade inte varit möjliga utan klubbens övergångstränare, Martin Sundgren.
– Jag är väldigt tacksam för allt stöd han har gett mig, säger Madjed till FotbollDirekt.
Ett par dagar efter Hammarbys derbyseger mot AIK på 3Arena träffar FotbollDirekt Madjed på Årsta IP. Yttern, som gjorde både mål och assist i matchen som säkrade en Europaplats för Bajen, gläds fortfarande åt segern.
– Det var jätteskönt. Det förra derbyt gick ju inte vår väg, så det kändes som en revansch att vinna säsongens sista derby. Vi var det bättre laget, även om de var nära att kvittera, säger Madjed.
”Bäst i stan betyder mycket”
Att Hammarby nu ses som bäst i stan är något som gläder 20-åringen.
– Det känns jättebra, både för mig och för våra supportrar. Det är mycket snack om att vi är bäst i stan, och det är roligt att kunna leverera för fansen.
Genombrottet efter tuffa år
Madjed har tidigare kämpat med formen och att etablera sig i Hammarbys startelva, men i år har han hittat rätt. Totalt har yttern gjort tio poäng i Allsvenskan.
– Det är absolut mitt bästa år. I början var det lite kämpigt och jag trodde kanske att det skulle bli som tidigare år. Jag fick inte spela så mycket, men efter några starter och poäng började det flyta på. I min första start gjorde jag kanske inte en bra match, men sedan satt bollen i nät och allt började rulla, berättar Madjed.
Lyfter fram Sundgren: ”Han har alltid varit där för mig”
Mitt i framgången vill Madjed poängtera att mycket av framgången beror på stödet från övergångstränaren Martin Sundgren.
– Jag har haft fantastiska människor runt mig som hjälpt mig när det gått tungt. Martin har varit en av dem. Utan honom hade jag varit i en svår situation just nu.
Madjed beskriver hur Sundgren sett hans potential och stöttat honom både på och utanför planen:
– Han vet att jag har kvalitet, men när man inte får spela blir det jobbigt och man mår dåligt. Han har alltid funnits där, hjälpt mig att komma tillbaka i nivå, och till och med tagit tid från sin fritid för att snacka med mig. Jag är väldigt tacksam för allt han gjort, säger Madjed.
Fler starter är nyckeln
Madjed understryker vikten av kontinuitet för sitt spel.
– Det är viktigt att få starta matcher för att hitta rytmen. Jag har varit lite av en roterande spelare, startat vissa matcher och suttit på bänken i andra. Det är lite jobbigt, men jag försöker alltid göra mitt bästa, säger han.
Med tre omgångar kvar har Hammarby säkrat en topp tre-placering i Allsvenskan och kvalificerat sig för Europa-kval nästa sommar.
– Vi har haft en bra säsong. Mjällby gör det fantastiskt i år och förtjänar all beröm. Jag tycker vi är nästa bästa lag efter dem och är nöjd med vår prestation, avslutar Madjed.
Missa inte
👉 Hammarby IF:s supersiffror pekar mot SM-guld 2026👉 Hammarbychefen om Hellbergs framtid i Bajen
👉 Madjed bäst i världen – svarar på jämförelsen med Barcelona-stjärnan: ”Jag klagar inte”
Sportlovin
2025-10-25



