Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






Färjestad: Backbjässen om flytten till Färjestad: ”Ska ta mer offensivt ansvar”
Nyhet från Hockeysverige.se

2023-09-26 från Hockeysverige.se

Backbjässen om flytten till Färjestad: ”Ska ta mer offensivt ansvar”





Carl Dahlström berättar om beslutet att lämna AHL för spel i SHL....





Zohorna nobbade SHL-rivaler – klar för Färjestad: "Det var klubben jag ville till"




Färjestad: Zohorna nobbade SHL-rivaler – klar för Färjestad:

Färjestad har gjort klart med ett tungt nyförvärv – tjeckiske landslagsforwarden Radim Zohorna har skrivit på ett tvåårskontrakt och anländer i augusti. Trots intresse från andra SHL-klubbar var valet enkelt.

– Jag fick en riktigt bra känsla, säger 29-åringen i en intervju med VF-sporten.


Före detta NHL-forwarden till FBK

Radim Zohorna har hunnit med 68 NHL-matcher i klubbar som Pittsburgh Penguins, Calgary Flames och Toronto Maple Leafs. Nu väntar ett nytt kapitel – i Karlstad och Färjestad.

Efter en säsong i schweiziska Lugano har han och flickvännen Tereza på nytt packat flyttkartongerna.

– Vi är vana vid det här laget, skrattar Zohorna. Jag är glad att komma till en av Europas bästa klubbar.


Nobbade andra SHL-klubbar

Redan förra året var FBK ute efter den store centern (196 cm), men då föll valet på Schweiz. I år var alternativen flera – men Färjestad var det givna målet.

– Jag pratade med olika klubbar i Sverige, men det var FBK jag ville till. Rickard Wallin visste exakt hur han ville använda mig och det gav mig ett stort förtroende.


Inspireras av Tomásek – men går egen väg

Zohorna erkänner att landsmannen David Tomáseks succé i Färjestad påverkade hans beslut. Men han understryker att de är olika spelartyper.

– Han är mer offensiv, jag är mer av en tvåvägsspelare. Men jag hoppas kunna ta liknande steg som han gjorde.


NHL-drömmen lever – men fokus på SHL

Zohorna lämnade NHL för att återstarta karriären i Europa. Även om målet är att en dag återvända till Nordamerika, har han inga klausuler som tillåter andra flyttar – förutom NHL.

– Kanske får jag en ny chans om ett år – eller så stannar jag i Sverige resten av karriären. Vi får se. Men SHL är en av Europas bästa ligor, och jag tror den passar mig bättre än Schweiz.


Larmi hörde av sig – återförenas i FBK

Zohorna känner redan några i laget – inte minst målvakten Emil Larmi, som han spelade med i Pittsburghs farmarlag.

– Han hörde av sig direkt. Det känns riktigt bra att få komma till ett lag där man redan känner några.


Tar över klassiskt FBK-nummer

Tröjnummer 67 har tidigare burits av Pontus Widerström – nu är det Radim Zohornas tur.

– Min flickvän tyckte det passade mig, och jag gillar det också. Så blir det ledigt, tar jag det, säger han.


Ansluter senare – av skattetekniska skäl

Zohorna kommer att missa försäsongsstarten – men har goda skäl. Eftersom han var i Sverige i februari med landslaget ansluter han först i mitten av augusti.

– Det är synd att jag missar starten, men jag ser verkligen fram emot att komma till Karlstad och börja säsongen med laget, säger han.


Färjestad har fått sin tjeck – och han är redo att ta nästa kliv.

Missa inte

👉 KLART: Färjestad värvar NHL-meriterad back
👉 FBK-bossens lycka: ”Tuffaste uppdraget på förhand”
👉 Dahlström om Färjestads värvningsbomb: "Jag fick agera scout åt Zohorna"

Sportlovin
2025-05-11